Miłośnikom roślin tropikalnych skrętnik (streptocarpus) jest doskonale znany. Dla tych, którzy zobaczą go po raz pierwszy, ze względu na kwiaty, może skojarzyć się ze storczykiem. Istnieją odmiany o kwiatach białych, czerwonych, niebieskich i różowych, a także dwukolorowych. Skrętnik kwitnie przez około 10 miesięcy w roku.

Stanowisko i temperatura – Skrętnik

Skrętnik to roślina, która jest wrażliwa na suche powietrze, poza tym nie ma szczególnie dużych wymagań. Lubi dostęp do światła słonecznego, ale nie bezpośredni. Bardzo dobrym miejscem w mieszkaniu będzie dla niego północny parapet, który będzie też praktycznie gwarantował optymalną całoroczną temperaturę.

Strefa tropikalna to dzienna temperatura na poziomie stałych ok. 26 stopni, jednak idealną maksymalną temperaturę określa się dla skrętnika odrobinę niżej – na 24-25 stopni. Zimą jest zalecane jej obniżenie nawet poniżej 20 stopni – nie mniej niż 15. Oczywiście szczegóły są różne dla różnych odmian, dlatego zawsze warto przeczytać informacje o konkretnej odmianie, która trafi w nasze ręce.

Nawadnianie, odżywianie i rozmnażanie

Podlewanie latem powinno być obfite, tak aby zienia była stale wilgotna, jednak należy uważać na przelanie rośliny, które jest dla niej groźniejsze niż niewielkie przesuszenie. Przelana roślina gnije. Zbyt suche powietrze powoduje usychanie liści i zwiększa podatność na szkodniki. Dlatego nawet zimą, gdy podlewanie powinno zostać ograniczone, w suchym miejscu należy często spryskiwać skrętnika wodą. Aby nie dopuścić do powstawania plam, woda do spryskiwania powinna być przegotowana i miękka.

Nawozimy go od marca do sierpnia, co 1-2 tygodnie (w zależności od producenta odżywki), a przesadzanie odbywa się wcześniej, czyli w okolicach końca/początku roku. Skrętniki można rozmnażać wiosną przez sadzonki liściowe (należy naciąć liście wzdłuż głównego nerwu) i nasiona. To drugie powinno odbywać się jednak w szklarniach.

Skrętnik wymaga więc odrobiny opieki, jednak w zamian za nią otrzymamy pięknie kwitnącą roślinę, której kwiaty będziemy mogli podziwiać przez większą część roku.