W sklepach z materiałami można znaleźć najróżniejsze tkaniny, które różnią się parametrami, stylem czy kolorem. Dużą popularnością cieszą się m.in. materiały na firanki oraz na zasłony, które służą do aranżowania modnych okien. Podpowiadamy, które tkaniny firankowe i zasłonowe na metry będą odpowiednie.

Planujesz samodzielne szycie firan albo zasłon, by stworzyć modną aranżację okna? Zastanawiasz się, jakie tkaniny na zasłony i firany są najlepsze? Latem szukasz zapewne materiału delikatnego, jesienią wybierasz grubszy? Wybór materiału ma duże znacznie nie tylko dekoracyjne. Tkanina pozwala uzyskać konkretny efekt w wybranym pomieszczeniu.

Tkaniny na firanki

Tiul welonowy. Firanki to jeden z głównych elementów dekoracji okna. Jako materiał na firankę sprawdzi się m.in. tiul. Jest dostępny w różnych kolorach i można go dopasować do każdego wnętrza – m.in. kuchni, jadalni czy sypialni. Tiul jest wyjątkowo lekki, delikatny i zwiewny, chętnie wybierany jako materiał na firanki na lato. Poza tym firany można uszyć też z żakardu, woalu, satyny czy organzy.

Woal. Bardzo efektowne są firany z woalu. To bardzo cienki materiał, pozwala tworzyć oryginalne, dekoracyjne upięcia. Są jednak prawie prześwitujące, więc nie sprawdzą się tam, gdzie masz okna naprzeciwko sąsiadów, a zależy Ci na prywatności.

Satyna. Satyna pozwoli uszyć bardzo eleganckie dekoracje okienne. Idealnie wpisze się m.in. w styl glamour.

Żakard. Żakard spodoba się tradycjonalistom, sprawdzi się do wnętrz w stylu klasycznym. Materiał jest dość gęsty, dobrze chroni przed promieniami słonecznymi.

Tkaniny na zasłony

Zasłony są uzupełnieniem dla firan. Mogą pełnić rolę osłon przed słońcem, ale najczęściej są też dekoracją okna. Lekkie i jasne sprawdzą się do wnętrz o niedużym metrażu. Ciemne i ciężkie materiały sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Inne sprawdzą się do przytulnej sypialni, inne do pokoju małego dziecka, do nowoczesnego salonu, małej kuchni lub designerskiego biura.

Atłas. Jako tkaniny na zasłony sprawdzą się m.in. materiały atłasowe. To rodzaj satyny, o szerokim wachlarzu zastosowań. Materiał jest połyskujący i błyszczący z jednej strony, a z po drugiej matowy. Służy jako tkanina dekoracyjna.

Tkanina welur. Może być wykorzystywana jako materiał obiciowy do mebli, ale posłuży też do tworzenia elementów dekoracyjnych – jak zasłony. Charakteryzuje się bardzo miłą w dotyku aksamitną strukturą, eleganckim i stylowym wyglądem. Wpisze się w aranżacje glamour, boho czy skandynawskie i minimalistyczne.