Letnie kwiaty mają do zaoferowania coś więcej niż piękny wygląd: wspaniały zapach! Przyciągają nim pszczoły i motyle.

Pachną po zmroku

1. Tytoń oskrzydlony

Za dnia skromny i niepozorny. Jego małe kielichowate kwiaty otwierają się dopiero wieczorem i wtedy pachną najmocniej. Słodko i kusząco.

2. Wiesiołek

Można go spotkać na łąkach i polach. Żółte kwiaty otwierają się późnym popołudniem i całą noc wydzielają miły, lekko cytrynowy zapach.

3. Floks wiechowaty

Królowie lata! Warto sadzić je tak, by można było podziwiać ich kolory i zniewalającą woń, np. przy ścieżkach, wejściu na posesję, pod oknami.

4. Tuberoza

Kwitnie w sierpniu i wydziela bardzo intensywną, egzotycznie słodką woń, przypominającą nieco gardenię, jaśmin… Jedni ją kochają, inni nie znoszą.

Pobudź swoje zmysły

Pachnące rośliny warto sadzić w pobliżu okna, przy tarasie lub altanie. Wyważ ilość! Niektóre pachną delikatnie, inne są prawdziwymi bombami zapachowymi…

Większość zapachów unosi się w ogrodzie po południu, w słoneczny dzień. Ciepło stymuluje wydzielanie olejków eterycznych.

Pachną w dzień

5. Róża pomarszczona

Te róże pachną o wiele mocniej niż ozdobne! Polecamy zwłaszcza odmianę 'Hansa’ o bardzo dużych, pełnych, i bardzo aromatycznych kwiatach.

6. Heliotrop peruwiański

Efektowna roślina do pojemników i na rabaty. Jej zapach przypomina wanilię z lekką pieprzowo-migdałową nutą…

7. Goździk

Goździk ogrodowy to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Słynie ze swojego cudnego, korzennego zapachu i bardzo obfitego kwitnienia.

8. Piwonia

Wydziela piękny, zniewalający zapach. Nic dziwnego, że z jej kwiatów pozyskuje się olejek, który służy do produkcji perfum…

9. Lilia

Lilie orientalne pachną słodko, zmysłowo, lilie hybrydowe mają lekki zapach wanilii, a azjatyckie — bardziej wyszukany aromat. Sama wybierz!